havadurum
Yusuf Sonkurt

yusuf@canakkaleolay.com

100. Yılda 100 yıllık KAOS

Ama asıl neden ATATÜRK’e olan tepkilerinin 100 yıl öncesine dayanması.

13120

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılına denk gelen Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa karşılaşmasının Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanacağı açıklanması ardından eleştiriler peş peşe gelmişti. Neden Suudi Arabistan? Hem de 100. Yılda… soruları karşılığını bulamazken sosyal medyada gündem olmuştu. Dün akşam aslında beklenen oldu ve maç ileri bir tarihe ertelendi. Nedeni mi, Suudi yetkililer, takımların seremoniye Atatürk tişörtleri ve 'Yurtta sulh, cihanda sulh' pankartıyla çıkmasına izin vermedi… Ama asıl neden ATATÜRK’e olan tepkilerinin 100 yıl öncesine dayanması. Ama şunu farkına hala varamamaları ilginç doğrusu; Türkler ne atalarından, ne şanlı tarihinden, ne de MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ten taviz vermez. Bunu bir kere daha dünyaya bildirmekten de geri durmaz.

TFF Başkanı Büyükekşi, "İSTİFA" etmen için daha ne olmalı???

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, o koltuk sana bir beden büyük geldi. Günler öncesinden belirlenen Süper Kupa maçında Suudiler'in bir sorun çıkaracağı apaçık ortadaydı. Gelen uyarılara ve eleştirilere kulak tıkamam bir şeyi değiştirmedi. 100. Yılımızda gördüğümüz muamele ve yaşadığımız skandal da çabası… Zaten son 1 aydır Türkiye’de futbol kaos içinde üzerine de bu tuzu biberi oldu. Yeni yıla, yeni bir federasyonla girileceğini düşünüyorum, daha doğrusu düşünmek istiyorum.. Derhal İSTİFA etmelisin BÜYÜKEKŞİ.. Derhal!!!

Ali Koç ve Dursun Özbek amacınız ne?

100. yılda böyle prestijli bir organizasyonun Suudi Arabistan’da oynanması teklifi geldiğinde neden tepki göstermediniz? O zaman ATATÜRK-VATAN MİLLET sevginiz neredeydi?? Şimdi kaos yaşanınca konuşması kolay. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek yaşanan bu sorunu gidermek için uzun süren bir toplantı yapmış… SONUÇ; “OYNAMIYORUZ. GERİ DÖNÜYORUZ” Ah Ah iş işten çoktan geçti. Bu sizlere ve TFF’ye iyi bir ders olsun. Tarihini unutanın sonu kötü olur. Benden söylemesi….

Suudiler'den açıklama var ama, ATATÜRK’den bahseden yok!!!

Suudi Arabistan devletine bağlı bir kuruluş olan ve Süper Kupa maçının organizatörü olan Riyadh Season'dan gece yarısı yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; Öncelikle, kardeşimiz Türkiye Cumhuriyeti ile çeşitli alanlardaki yakın ilişkilerimizden duyduğumuz gururu vurgulamak isteriz. Bunların arasında spor sahaları da vardır. Türkiye Futbol Federasyonu ile görüşüldüğü için ve uluslararası yönetmelikler, düzenlemeler uyarınca bu maç için yönetmeliklerin gerekliliklerine uyulması gerektiğini vurguladık. Maçın, kapsamı dışında herhangi bir slogan olmaksızın spor yapılmasını gerektiren uluslararası futbol yönetmelikleri ve düzenlemelerine uygun olarak zamanında yapılmasını dört gözle bekliyorduk. Özellikle de bu konu maç öncesinde yapılan hazırlık toplantıları çerçevesinde belirtildi. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti'nin milli marşının çalınması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sahip olduğu statünün tanınması için stadyum içinde ve tribünlerde Türk bayraklarının sergilenmesi konusunda anlaşmaya vardık. Bu anlaşmaya rağmen, iki takımın da anlaşmaya uymaması üzücü oldu ve bu da maçın yapılamamasına yol açtı."

Buradan ne çıkarıyoruz, ATATÜRK ile ilgili bir tek açıklama yok… Ama neden? Buna TFF’nin yanıtı ne olacak merak ediyorum. Bir de ne diyorlar bu konular maç öncesi hazırlık toplantılarında konuşuldu. Peki TFF neden toplantılarda sesini çıkarmadı da maç saati kaos oluştu? TFF ver cevabını….

Beşiktaş ve Güneşhan’dan anlamlı paylaşım...

Beşiktaş kulübü, yaptığı paylaşımda Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak olan Süper Kupa finalinin Tüpraş Stadyumu'nda oynanmasını teklif etti. Çok iyi düşünülmüş ama karşılığı olmayan bir destek. Çünkü; Kaostan beslenen bir futbol camiası var maalesef.

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise , “Süper Kupa finali; Cumhuriyetin önsözünün yazıldığı, Değişmez Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıktığı Kemalyerinde, Çanakkale’de oynanmalıdır” Keşkeeee!!! Çanakkale tarihin sayfalarında ATATÜRK’ün sahne aldığı, tüm dünyaya Türk ismin altın harflerle yazdırdığı yer. Güneşhan’a bu güzel düşüncelerinden dolayı teşekkür ederim.

Türk futbolu kaosa sürükleniyor! 20 günde 3 olay

Son dönemde kaos ve olayların damga vurduğu Türk futbolunda, 20 günlük süreçte 3 büyük sorun yaşandı.

Meler’e saldırı

Türk futbolundaki ilk olay 11 Aralık'ta yaşandı. Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında Ankara'da oynanan maçın ardından eski Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ve beraberindekiler sahaya girerek hakem Halil Umut Meler'e tekmeli-yumruklu saldırıda bulundu. Saldırı sonrası 'süresiz' ertelenen ligler, yeni bir kararla 1 hafta sonra tekrar başladı. Bu ne yaman çelişki!!!

İstanbulspor sahadan çekildi!!!

Trabzonspor'u konuk eden İstanbulspor, 2-1 yenik durumda olduğu maçın 73. dakikasında sahadan çekilme kararı aldı. İstanbulspor, Trabzonspor maçında hükmen yenik sayıldı ve 3 puan silme cezası aldı.

Son kriz ise Süper Kupa oldu

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak Süper Kupa maçının aylar öncesinden Suudi Arabistan'da oynanacağı duyurulurken, kamuoyundan bu karara çeşitli tepkiler geldi. Ama bu tepkilere kulak tıkayan TFF inatla maçı Suudi Arabistan’da oynanmasını istedi. Maç günü gelip çattığında futbolcuların Atatürk tişörtleri ve 'Yurtta sulh, cihanda sulh' pankartıyla çıkmasına izin verilmedi ve maç ileri bir tarihe ertelenerek takımlar yurda geri döndü.

100. yılda 100 yıllık bir kaos yaşayan TFF yönetiminin hala Türk futbolunun başında olması kuşkusuz her kesimi rahatsız ediyor. TFF Başkanı ve Yönetim kurulunun biran önce istifa ederek Türkiye’de temiz futbolun önünün açılmasın bekliyoruz… Beklenti büyük ama futbolun başındakiler KÜÇÜK…