DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43644.1503 %-0.79
ETHERIUM 2326.5095 %-1.15
havadurum
Cevdet Erdemol

serdemol@yahoo.com

Başlarken

4358

İnsan her gün bir merdiveni çıkarcasına yaşamalı. Her gün kendisine bir şeyler katmalı ve çevresine bir şeyler vermeli. Yaşamak en iyi arabaya binip, en güzel yemekleri yemek ve çok hoş vakit geçirmek değil. İnsan sürekli kendisini yenileyip geliştirmeli. Başkalarına sevgiyle ve adil bir şekilde yaklaşıp, tekamülün lezzetini duymaya başladığımızda, diğer hazların önemi azalacaktır.

Bu satırların yazarı olarak, hep sevgi ve iyi niyeti savundum. Peki kendin ne kadar uyguluyorsun derseniz, en azından, gideceğim yönün ve ne için çaba sarf edeceğimin bilincindeyim. Bu uğurdaki her an, benim için bir kazançtır. Her insan gibi bazen bocalasam da, yolumda yürüyeceğim…

Ne kadar aciziz kalbimizde biraz sevgi yoksa. Öfkemiz, kinimiz, kibrimiz ve bencilliğimiz bizi boğuyor, farkına bile varamıyoruz. Ancak bu kutsal duygu ki, bizi gerçekten insan yapıyor. Onun varlığında güçlüyüz, her işimiz kolaylaşıyor. Siz hiç sevgi ile yapılan bir işte yanlışlık, kötü sonuç gördünüz mü ? O bir sihirdir, hep doğru yola, güzel sonuçlara götürür.

Aslında herkes biliyor, şu fani dünyada en çok ihtiyacımız olan şeyi. Hava kadar, su kadar muhtacız ona. Biliriz de neden göz ardı ederiz bunu?

Sevginin adı bile eskidi neredeyse...Onun güzelliğini, hatta bize yararını söylemek, insanlarda onu aramak, bulmak, keşfetmek bile saçma görünür oldu. Hemen hemen hepimiz başkasına önyargı ile yaklaşıyoruz. Böyle olunca da neyi görmeye alışırsak, karşımızda onu buluyoruz.

Tabii ki, kuzu görünümündeki kurtların tuzağına düşmemek gerekli. Ancak temkinli olurken, karşılaşacağımız güzellikleri de keşfetme şansını olabildiğince değerlendirmek gerekli.

Evet sevmek bir sanattır, çaba ile iğne oyası dokur gibi yıllar boyu bunu geliştirmekle, insana olan bakışımız, kendi davranışımız güzelleşir.

Ben inanıyorum ki, hayat bize karşı bazen zalim olabilse de, yine hayatın, insanın can suyu sevgidir. Onu bize yakın tutalım, Yunus' un dediği gibi sevelim, sevilelim. Bu dünya hiçbirimize kalmıyor. Ondan değerli, daha önemli bir şey yok.

Sevgi kusurları örtmektir, değer bilmektir. Sevgi anlamaktır ve affetmektir. Bir hiç uğruna kalp kırmamaktır, kırdıysa bile onarmaya çalışmaktır. Sevgi, kötü gününde yanında olmak, her zaman iyiliğini istemektir. Sevdiklerimizin ve sevenlerimizin çok olması dileğiyle…