havadurum
Damla Yeltekin

damlayeltekin@gmail.com

Bu Devirde Bit Pazarı

5385

"Kaybolmuş bir kentin eskicisydik
Makineleşmeye karşı duyguları topluyorduk
Kaybolmuş bu kentin sokaklarında
Torbasında umut
Torbasında insana dair ne varsa"

Her hafta kurulan Çanakkale Bit Pazarı için ilk söyleyeceğim sözlerin melodisi kulağımda.Her hafta bin bir emekle açılan bit pazarının talibi her geçen gün artıyor. Elimden geldiğince, kalemimin mürekkebi aktıkça; gözlemlerimizi paylaşacağım.


Bu haftaki gözlemim; olumsuz tüm karanlıklara rağmen, tezgahların neşesi idi. Bu karanlıklar arasında belki de en zor anlar; kara kış nedeniyle tezgah açamamak. Güneşin cömertliği tezgahlara müzik olarak yansıdı, Bit Pazarı’nın renkli yüzünü ortaya koydu. Neşenin gözle görülen yeri öyle ete kemiğe bürünmüşlük hali.

Genelde bir tezgahtan müzik sesleri gelirken bu hafta 4-5 tezgah daha müziğe bürünmüştü.

Bazı tezgahlar indirimi daha az yaparken bu hafta indirim konusunda Bit Pazarı Esnafı daha da cömertti. Kasım ayının sert havasına rağmen, bu perşembe günü Çanakkale’de güneş kendini gösterdi. Bu da Bit Pazarı esnafı için büyük bir şans oldu. Yağmur yağsa, belki hiç açamayacaklardı tezgahları. Hiç satış yapamayacak, ekmek parasını çıkartamayacaklardı. ömertlikleri, hava muhalefetinin mevsim normallerine karşı duruşu nedeniyle olabilir.

Hava;

Ilıktı.

Güzeldi.

Dediğim gibi güneşin cömertliği, tezgahlara müzik olarak yansıdı...

Bit Pazarı, hem esnafın hem de alışveriş yapanların buluşma noktası. Burada, her türlü eşya bulmak mümkün. Eski kitaplar, kıyafetler, aksesuarlar, ev eşyaları, oyuncaklar, bebek beşikleri, ikinci el kıyafetler, antikalar ve daha birçok şey. Tezgahları açan abiler ablalar, ‘indirim istiyor gelen müşteri. Bu devirde 20 liraya ne alınır? 5 liraya Sakız bile yok’ diye yakınırken, yurttaşlar ise hayat pahalılığından şikayet ediyor.

E bu devir zor.

Bu devirde hayat zorlaştı.

Belki de son iki yılda Bit Pazarı’na ilk defa gelen müşteri sayısı hiç olmadığı kadar arttı.

Belki de özellikle son iki yıldır Bit Pazarı ilk kez gelen müşteriler açısından rekor kırıyordur.

Kim bilir?

17 Kasım 2023 tarihinde açılan Çanakkale Bit Pazarı'ndan karaleri görmek için tıklayın