DOLAR 27.2391 %0.13
EURO 28.8581 %0.00
G.ALTIN 1675.7554 %0.01
BITCOIN 26266.846 %-0.16
ETHERIUM 1588.7039 %0.10
BIST100 8343.78 %0.13
havadurum

EVRENSEL YAŞAM ENERJİSİ: REİKİ NEDİR?

2821

Reiki, sözlük anlamıyla evrensel yaşam enerjisi olarak Avrupalılar tarafından çevrilen her yerde var olan ruhsal yaşam enerjisidir. Japonca` da rei ilahi, ki ise aydınlanma anlamına gelmektedir. 20.yüzyılın başlarında Mikao Usui tarafından geliştirilmiş bir şifa tekniğidir. Herhangi bir din veya inanç şekli değildir aksine herkes tarafından uygulanabilir. Reiki tıbbı reddetmez aksine tıbbi destek amaçlı pek çok hastanede, onkoloji merkezlerinde uygulanmaktadır ve dünyada Reiki uygulayıcısı sayısı her geçen gün artmaktadır. Reikinin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Pozitif enerjiyi arttırır, ilaçların yan etkisini azaltır, sezgileri güçlendirir, dengede yaşamanıza kaynak olur.

Reiki özünde herkesin kendi şifacısı olabileceğini anlatmak ister. Her birimiz doğduğumuz andan itibaren güçlü bir enerjiyle var oluruz. Zamanla kendi gücünü, bilincini unutan insanlık hastalıklar geliştirir. Reiki, senin özünde şifa var der bireye. Reiki, kendi kendinin şifacısı olma adına uzun süren bir yolculuktur.

Reiki tarihçesine bakacak olursak, Reiki yaklaşık olarak M.Ö 5000 yıllarında Tibet uygarlığında şifa vermek için kullanılan bir yöntemdi. Tibet ezoterik uygulamaların en önemli merkezlerinden biri olarak tarihte yer almış ve günümüzde de kısmen bu özelliğini koruyan bir bölgedir. Daha sonra Reiki uygulaması gizli bir öğreti olarak tarihte yer almış ancak bu konuda eğitim alan özel kişilerce kullanılmış ve kapalı bir dünyada yaşamıştır.

1900 yılların başlarında Japon bir rahip olan Mikao Usui uzun yıllar Tibet`te yaptığı araştırmaların sonucu da bir gün bir mağarada meditasyon yaparken yeniden Reiki bilgisine ulaşmıştır. Ancak reikinin farklı isimlerle veya uygulama farklılıklarıyla her toplumda kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Tarihte yaşam enerjisi bir çok kültü tarafından biliniyor ve kullanılıyordu. Japonların "Ki" olarak isimlendirdikleri yaşam enerjisine Çinli`ler "Chi" Hintliler " Prana" Yahudiler " Ruah" eski Mısır medeniyeti "Ka" Havaililer " Mana" Müslümanlar " Baraka" eski Türk medeniyeti ise " Can" diyordu. Özellikle Türklerde`ki " El Verme" kavramı ile reikideki uyumlanma/inisiyasyon hemen hemen aynı şeylerdir. Yani reikiyi Dr. Miako Usui keşfetmiştir ancak ki ile çalışma sanatları çok daha eskidir, Usui Sensei sadece yaşam enerjisi ile çalışmanın bir tekniğini geliştirmiştir ve bizde bugün reiki adı ile bu tekniği biraz farklılaşmış olarak kullanıyoruz diyebiliriz.

Reiki artık dünyada birçok hastanede kullanılmakta ve birçok eğitim kurumunda da öğretilmektedir. Reiki` nin hastalıklara nasıl iyi geldiği konusundaki bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Ancak bu çalışmalar devam ederken birçok bilim adamı Reiki` nin olumlu etkilerinden faydalanmaktadır.

5 mayıs 2006 tarihinde NTV televizyonunda konusunda uzman iki profesör doktorun reiki ile ilgili açıklamaları tıp dünyasında reikiye olan bakışın hangi noktada olduğunu açıkca göstermektedir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Estitüsü Müdürü Sayın Prof. Dr. Erkan Kopuz ve Marmara Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölüm Başkanı Sayın Prof.Dr Cengiz Canpolat`ın bu konudaki görüşlerini yazının sonunda yer alan linkten ve çeşitli sitelerden araştırabiliriniz.

Tüm canlıların sahip olduğu bir yaşam enerjisi vardır ve bu enerji doğumla birlikte getirilmiştir. Yaşam enerjisi düşük olan insanlar daha kolay ve daha sık hasta olurlar. Yaşam enerjisi yüksek olanlar ise daha dayanıklıdırlar. Reiki insanın yaşam enerjisini arttırıcı bir yöntemdir. 

Kronik hastalıklarınızın tedavisinde daha pozitif hissetmenize yardım ederek, tibbi tedavinize destek olur.
• Bünyenizin daha güçlü olmasına yardım eder.
• Stresli zamanlarınızda sizi rahatlatır ve sakinleştirir.
• Korku duygusunu yenmenize yardım eder.
• Kafanız karışık olduğunda düşüncelerinizi netleştirmenizi sağlar.
• Düşüncelerinizi doğru noktaya yönlendirmenize yardım eder.
• Vücudunuzu toksinlerden arınmasına yardım eder.
• Duygusal sorunlarınızı çözmenize yardım eder.
• Sezgisel yeteneklerinizi ve farkındalığınızı arttırır.
• Kötü alışkanlıklarınızdan ve size zarar veren tutumlarınızdan vazgeçmenize yardım eder.
• İnsanlarla ilişkilerinizde daha sakin ve daha yapıcı olmanıza yardım eder.
• Sanatsal üretkenliğinizi arttırır ve ilham almanızı kolaylaştırır.
• Kin, nefret,öfke gibi zarar verici duygulardan sıyrılmanıza yardım eder.
• Kendiniz için daha doğru ve iyi olanı bulmanıza yardım eder.
• Enerji vererek sizi dinçleştirir.
• Psikolojik rahatsızlıklarda,fobilerde ve depresyonda tibbi tedavinin yanında iyileşme sürecini destekler.
• Sevgi ve ilgi duygularınızı artırır ve duygusal ilişkilerinize olumlu katkısı olur.
• Uykusuzluk, bitkinlik ve isteksizlik gibi sorunlarınızın çözülmesinde yardımcıdır.

Kaynakça

https://www.ideadanismanlik.org/reiki.htm

https://www.reikiturk.com/reiki-ve-bilim/

https://www.reikiturk.com/tarihcesi/