DOLAR 27.2354 %0.12
EURO 28.8746 %0.06
G.ALTIN 1676.5934 %0.06
BITCOIN 26263.23 %-0.17
ETHERIUM 1588.7478 %0.10
BIST100 8325.38 %0.12
havadurum

Oyun Onbire Onbir oynanmalı!

Ali Çiftçi Eski Futbolcu ve Klasman Hakemi

8475

 Son zamanlarda, oyun alanında değişik nedenlere bağlı olarak eksik kalan takımların, hep kaybettiğine tanık olmaya başladık. Özellikle,  müsabakanın başlarında eksik kalan takım, rakibinden de bir gömlek az ise fark yemeye, denk ise yenilgi kaçınılmaz olmaya başladı.  Bu durum futbolda seyir zevkini  ve heyecan fırtınasını azaltmaya başladı. Örneğin, umutla, aylardan beri heyecanla beklediğimiz, Beşiktaş-Bayern Münih müsabakasında Vidal`ın atılmasıyla ne olduğunu gördük. Maçı heyecanla seyrederken, 16. dakikada Beşiktaş eksik kalınca fark yiyeceği kanaatine varmak hiç de zor bir değerlendirme değildi. O dakikadan sonra maçta heyecan duymak mümkün olamadı. 

Tamam,  bu müsabakada güç dengesizliği bayağı belirgindi. Bayern, Beşiktaş`tan bir iki gömlek üstündü. Ancak,  iki dengeli takımın müsabakalarında bile,  eksik kalan takımın kaybetme şansı çok yüksek olduğu tahmin edilebiliyor. Bu tahmin edilemese bile, eksik kalan takım tamamen savunmaya çekiliyor. Bu da seyir zevkini düşürüyor.
Futbol son yıllarda kondisyona dayalı oldu. Bir futbolcunun müsabaka boyunca kat ettiği mesafe çok önemli olmaya başladı.  Bu itibarla eksik kalan takımın rakibiyle baş etmesi kat be kat zorlaştı.    
Eski yıllarda İngilizler penaltı vuruşuna karşıydı. Nedeni ise ‘Kaleciler aciz duruma düşürüyor’ diye. FİFA`ya bayağı direndiler,  ancak penaltının kaldırılmasını kabul ettiremediler. 
Futbolda denk güçlerin, denk rekabetlerin seyri heyecan verir. Aksi olursa heyecan çok düşer. Eksik kalan takım da maalesef aciz duruma düşüyor. Seyir keyfini bozan bu acizliğin ortadan kaldırılması gerekir.. 
Evet, bu kuralı kaldırmak çok zor.  Bana madem böyle düşünüyorsunuz, böyle bir teklifte bulunuyorsunuz, ‘Öneriniz ne o zaman diyebilirsiniz’. Bu soruya cevap vermek çok zor,  ancak fikir jimnastiği yapabilirim.
Bence,  burada en zor olan,   bariz gol şansını engellemekten dolayı görülen kırmızı karta bir çözüm  bulmak. Örneğin,  kaleye giren top oyuncu tarafından elle çıkarılırsa,  gol kararı verilip, o oyuncu oyundan çıkarılır. 10 dakika sonra yerine başka bir oyuncu alınır. Ceza sahası dışında bariz gol şansını engelleyen oyuncu oyun alanından çıkartılır, takımı aleyhine penaltı verilir. On dakika sonra yerine başka bir oyuncu alınabilir. Diğer kırmızı kartlarda (Ciddi faullü oyun) ihlali yapan oyuncuyu oyundan ihraç eder,  o takımı 10 dakika eksik oynatırsınız, daha sonra atılan oyuncunun yerine başka bir oyuncu alırsınız,  olur biter!  Önerilerim tartışılabilir.  Ancak; ben, ‘Futbol mutlaka onbire onbir oynanmalı’ diyorum.