havadurum
Hadiye Ayşe İrim

h_irim@yahoo.com

Vegan kozmetik ne demek?

Kozmetik alırken tercihinizi vegan ürünlerden yana kullanıyorsanız, muhtemelen en zorlandığınız konu “emin” olmak olabilir.

2188

Kozmetik alırken tercihinizi vegan ürünlerden yana kullanıyorsanız, muhtemelen en zorlandığınız konu “emin” olmak olabilir. İster kendisi hâlihazırda vegan olsun isterse kozmetik ürün alırken bu segmentten ürün tercih eden biri olsun; en çok ürünün gerçekten vegan olduğundan emin olmak bazen zorlayıcı olabiliyor.

Özellikle de son yıllarda sağlıklı içerikleri ve hayvanlara zarar vermemesi ile çoğu kişi tarafından tercih edilir hale gelen vegan cilt bakım ürünlerini kısaca “Hayvanlardan elde edilen hiçbir ürünü barındırmayacak şekilde üretilen ve üretim ya da test aşamasında hayvanların kullanılmadığı ürünler” olarak tanımlayabiliriz.

Bu ürünlerin içeriğinde bal, süt gibi hayvanlar tarafından üretilen maddeler yer almaz.

Ürünlerin test aşamasında hayvanları kullanmayan kozmetik markaları, dermatolojik testlerini tamamen gönüllü denekler üzerinde gerçekleştirir.

Her gördüğün yeşilli vegan ve zulümsüz olmayabilir

Vegan ürün piyasasının genişlemesiyle birlikte göz yanıltıcı logo ya da ambalajlarla pazarlanan bazı ürünlerle de karşılaşabilirsiniz. O nedenle satın almayı düşündüğünüz ürünün üzerindeki yazıları dikkatlice okuyup, her gördüğünüz yeşil yapraklı logonun aslında ürünün vegan olduğunu kanıtlamayacağını aklınızda bulundurun. Bazı firmalar sadece içeriğinde birkaç damla bitkisel yağ var diye bile ambalajlarının üzerine yeşil bir yaprak koyarak işin içinden sıyrılmaya çalışabiliyor.

Sertifikası yoksa vegan değil mi?

Bir ürünün vegan olduğunu belirleyen sertifikayı alması süreci her zaman söylenildiği kadar olmuyor. Elbette ki bu sürecin de bir takım maliyeti var ve her firma bunu karşılamak istemiyor olabilir. Ancak onlar da genellikle satış yaptıkları internet siteleri üzerinden ürünlerini tedarik ettikleri kurumlardan tutun da içeriklerinin yüzdesine kadar pek çok bilgiyi paylaşarak tüketiciyi bilgilendirme yoluna gidiyor.

Yani almak istediğiniz ürünle ilgili olarak şüpheye düştüyseniz önce üretici firma sitesine bakabilir veya elektronik posta yoluyla bilgi isteyebilir ya da güvenilir sosyal medya hesaplarından paylaşılan ürün listelerinden tercihte bulunabilirsiniz.

Üşenmiyorsanız size bir yol daha önereyim. İçerik okumak!

Almayı düşündüğünüz ürünün bileşenleri arasında kolajen (bitkisel de var), elastin, plasenta, lipozomlar, guanin, shellac (şellak) gibi isimler gördüyseniz bunların çoğunlukla hayvanlardan elde edildiğini ve uzak durmanız gerektiğini unutmayın.